• Volkan Büyükgüngör
  Eş-kurucu, Bütüncül Yönetim Eğitmeni ve Danışmanı, Uygulama Arazisi Sorumlusu

  Eş-kurucu, Bütüncül Yönetim Eğitmeni ve Danışmanı, Uygulama Arazisi Sorumlusu Volkan Büyükgüngör

  Eş-kurucu, Bütüncül Yönetim Eğitmeni ve Danışmanı, Uygulama Arazisi Eş-sorumlusu

  Ormanevi Kolektifi’nin kurucularından, ve sakinlerinden. Boğaziçi Üniversitesi‘nde önce Elektrik-Elektronik Müh. lisansı daha sonra Biyomedikal Müh. yüksek lisansı yaptı.
  Çalışma hayatı hevesini Siemens Tıbbi Çözümler‘de ve Boğaziçi Üniversitesi TAM projesinde geçiştirdikten sonra bilgi ve birikimini kırsal hayata yönlendirdi. Kolektif ile birlikte “nasıl daha mutlu yaşanır?”, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte “nasıl daha şenlikli bir toplumda yaşanır?”, Savory Enstitüsü ile birlikte de “nasıl daha sağlıklı bir doğada yaşanır?” sorularının cevabını arıyor. Boş zamanlarında spor müsabakalarına teknik danışmanlık yapıyor. Bir yandan da mucitçilik, marangozculuk, kemankeşçilik oyunları oynuyor. Amatör bisikletçi, lisanslı oryantiring sporcusu ve eğitmeni.

  Nisan 2014’te İspanya’da düzenlenen özel eğitimi başarıyla bitirerek Savory Enstitüsü sertifikalı eğitmeni oldu.

 • Durukan Dudu
  Eş-kurucu, Bütüncül Yönetim Eğitmeni ve Danışmanı

  Eş-kurucu, Bütüncül Yönetim Eğitmeni ve Danışmanı Durukan Dudu

  Anadolu Meraları kurucularından. 1985 yılı, İstanbul doğumlu. 16 yaşından beri kırsal kolektif yaşam ve ekoköy planları yapıyor, bu hayalleri 2005′te kurdukları Ormanevi Kolektifi fikriyle 2012 yılında kırsala göçerek hayata geçirdi. 20′li yaşlarının başından beri ekoloji ve Yeşiller hareketi içinde, Yeşil Gazete’nin ekoloji editörlerinden. Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünün ardından İsveç’te bulunan Ziraat ve Kırsal Bilimleri Üniversitesi’nde (SLU) “Kırsal Kalkınma” ve “Çevre İletişimi ve Yönetimi” bölümlerinde yüksek lisans yaptı. Yüksek lisans tezlerini İsveç’in Jamtland bölgesindeki yerel ekonomi hareketleri ve mera alanlarının Bütüncül Yönetim çerçevesinde kolektif kullanımı üzerine yazdı. Türkiye’ye döndükten sonra TEMA Vakfı’nda önce Çevre Politikaları Koordinatörü olarak çalıştı, kırsala döndükten sonra da yarı-zamanlı olarak Kırsal Kalkınma Uzmanı olarak görev yaptı. Aynı dönemde Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Tohum Takas Ağı koordinatörü olarak çalıştı. Blues hayranı, doğaçlama sever. Dağ bisikleti, macera yarışları, oryantiring ve kaya tırmanışı yapıyor. Çiftçilik, çobanlık, bütüncül arazi yönetimi ve finansal planlama, editörlük, proje yönetimi, kolaylaştırıcılık ve eğitmenlik de profesyonel olarak yaptığı işler arasında.

  Bütüncül Yönetim Eğitimi’ni ilk olarak ABD Colorado’da, Haziran 2013’de Savory Enstitüsü tarafından düzenlenen “HUB Leaders Boot Camp”’te, Allan Savory’den aldı. Ardından, Nisan 2014’te İspanya’da düzenlenen özel eğitimi başarıyla bitirerek Savory Enstitüsü sertifikalı eğitmeni oldu.

  • Mayıs 2014’de Owen Hablutzel’in Marmaric’de verdiği Bütüncül Yönetim’e Giriş eğitiminde asistanlık ve çevirmenlik yaptı.
  • Ağustos 2014’de, Anadolu Meraları uygulama arazisinde Bütüncül Yönetim eğitimi verdi (Volkan Büyükgüngör ile)
  • Ocak 2015’de İsveç’in Are bölgesindeki bir çiftliğin dönüşüm sürecinde kolaylaştırıcı ve danışman olarak görev yaptı.
  • Şubat 2015’de İsveç’in Bökenäs bölgesindeki çiftçi ve bölgesel yönetim danışmanlarına Bütüncül Yönetim eğitimi verdi.
 • Bayrak
  Uygulama Arazisi Çoban Köpeği

  Uygulama Arazisi Çoban Köpeği Bayrak

  2013 Kasım sonunda doğdu. Annesi Çakıl. Babası bilinmiyor. Cinsi, sokak köpeği. Erkek.

  Gücü ve atikliğiyle önplana çıktı. Nisan 2014’ün sonundan beri Anadolu Meraları Uygulama Arazisi’nde. Zorlu bir eğitimin ardından Haziran ortasından beri 7/24 koyunlarla, sürünün içinde. Sürünün içindeki 3’lünün (Tor, Zek, Bayrak) kabadayısı, serserisi.

  Güçlü, koyunlara sevgisi yüksek. Aynı zamanda koyunları en rahat idare eden, yönlendirebilen koruyucusu.

  Çakalla boğuşmasından kalan bir yaranın yarattığı enfeksiyon nedeniyle, tüm uğraşlarımıza rağmen 2015 Eylül’ünde vefat etti. Ruhunun cennet çayırlarında mutlulukla koşturduğunu umut ediyoruz.

 • Zek
  Uygulama Arazisi Çoban Köpeği

  Uygulama Arazisi Çoban Köpeği Zek

  2013 Kasım sonunda doğdu. Annesi Çakıl. Babası bilinmiyor. Cinsi, sokak köpeği. Dişi.

  Bebeklik döneminde anlamlı bakışları, uslu oluşuyla, kardeşlerini toparlayıcı rolüyle göze çarptı. Nisan 2014’ün sonundan beri Anadolu Meraları Uygulama Arazisi’nde. Zorlu bir eğitimin ardından Haziran ortasından beri 7/24 koyunlarla, sürünün içinde. Sürünün içindeki 3’lünün (Tor, Zek, Bayrak) “görev kadını”.

  Sorumluluk bilinci ve koyunlara yönelik sevgisi yüksek, sadık.

 • Tor
  Uygulama Arazisi Çoban Köpeği

  Uygulama Arazisi Çoban Köpeği Tor

  2013 Kasım sonunda doğdu. Annesi Çakıl. Babası bilinmiyor. Cinsi, sokak köpeği. Dişi.

  4 aylık olana kadar göze çarpıcı bir özelliği yoktu. 7 kardeşten barınağa verilmeyip aileye katılacak 3’lünün arasına son anda, “bir hissiyatla” seçilerek dahil edildi. Nisan 2014’ün sonundan beri Anadolu Meraları Uygulama Arazisi’nde. Zorlu bir eğitimin ardından Haziran ortasından beri 7/24 koyunlarla, sürünün içinde. Sürünün içindeki 3’lünün (Tor, Zek, Bayrak) lideri.

  Zeki, cesur, otoriteye başkaldırmaya yatkın. Uslanmaz bir fare avcısı.

  2017 Şubat ayında kayboldu. Sonradan, merada bulunduğu alanın dibindeki çalılık alan içinde ölü bulundu. Ruhu hep meralarda, yeşilliklerde koşsun.

 • Güneşin Oya Aydemir
  Anadolu Meraları İletişim Koordinatörü

  Anadolu Meraları İletişim Koordinatörü Güneşin Oya Aydemir

  Biyoloji okudu. Doğa Koruma çalışmaları yaptı. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği, Doğal Hayatı Koruma Derneği, Akdeniz Foku Araştırma Grubu gibi sivil toplum örgütlerinde çalıştı. Doğa Derneği'nin kuruluş sürecinde ve yönetim kurulunda yer aldı.   

  Buğday Hareketi'nin Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'ne dönüşümü sürecinde aktif rol aldı ve halen bir Buğdaygil.   

  Boş vakitlerinde, vatandaş bilimi, öğrenen topluluklar, kamusal alanda sanat, masal anlatıcılığı ve müzik konuları ile yakından ilgilenir.    

  An itibariyle aktif olarak, Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezini yönetiyor. Yaşam Okulu'nu koordine ediyor.   

  Anadolu Meraları'nın iletişim işlerinden sorumlu koordinatörü. Durukan'la ortak oldukları YünYang markasını geliştiriyor  

 • Melek Nur Dudu
  Anadolu Meraları İletişim Sorumlusu

  Anadolu Meraları İletişim Sorumlusu Melek Nur Dudu

  1990 İstanbul doğumlu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Bölümü'nü bitirdi.
  Ajans işlerinin ona göre olmadığını anlayınca kendini eski mesleği olan bale öğretmenliğine bıraktı yeniden.

  Aynı zamanda sosyal medya hesapları yönetiyor, Anadolu Meraları'nın iletişim işlerini yürütüyor, dans ediyor, bir de Açık Radyo'da radyoculuk oynuyor.
  İstanbul'da yaşamak konusunda asla ısrarcı değil, kırsalla şehir arasındaki sıkışmışlığını en kısa sürede sonlandırmayı umuyor.

  Voleybol seviyor, dondurma yiyor.

 • İrfan Öner Karzeçko
  Uygulama Arazisi Ekip Üyesi, Akıl Hocası

  Uygulama Arazisi Ekip Üyesi, Akıl Hocası İrfan Öner Karzeçko

  Biga'nın Emirorman köyünde 6 çocuklu bir ailenin 4. çocuğu olarak doğdu. Kendisinden önce doğan öldüğü için kendisine onun ismini verdiler. Çocukluğunda kavram kabiliyeti zayıf, söyleneni anlamayan bir çocuktu. Hiçbir arkadaşı olmadı, yalnız yaşadı. Yalnız yaşaması, doğayla haşır neşir olmasını sağladı. Doğa ve hayvan sevgisi de oradan geliyor.

  Ortaokulda kavram kabiliyeti gelişti. Babasını memnun etmek için okudu. Ortaokul, lise, üniversitede sadece kültür için okudu, başka bir amacı yoktu.

  Üniversiteden sonra özgür yaşayabilmek için, doğayı da sevdiği için çiftçiliği seçti. Her türlü ürünü yetiştirdi. Tarımla ilgili her şeyi öğrendi. Bitkilerin hayatları hakkında dünyayı bilmiyor ama Türkiye'de kendisi kadar bilgisi olan bir insan olduğunu zannetmiyor. Herkese tarımla ilgili bilgiler vererek, tarımın en iyisini meydana çıkardı. İnsanların bütün sorunlarına çözüm bularak doğanın içinde ömrünü geçiriyor.

  Durukan ve Volkan'la tanıştı. Çalışmalarını beğenip 3 yıl önce Anadolu Meraları'na dahil oldu.

  Evli ve 2 çocuk babasıdır. Deniz adında doğaya meraklı bir torun yetiştiriyor.

  Anadolu Meraları'nda danışmanlık, üretim, Anadolu Meralarının geleceği için planlama yapıyor. 

 • Ruşen Büyükgüngör
  Uygulama Arazisi Ekip Üyesi, Akıl Hocası

  Uygulama Arazisi Ekip Üyesi, Akıl Hocası Ruşen Büyükgüngör

  Anadolu Meraları Uygulama Sahasının bir kısmının sahibi. Kendisi bu sahada daha önce buğday, yulaf gibi ürünlerle münavebeli tarım yapıyordu.

  Yeğenleri Durukan ve Volkan "Biz bu sahada hayvancılık yapacağız ve bunu yaparken hayvanları (koyunları) döndüre döndüre otlatacağız" deyince gülmüştü.

  Daha sonraki süreçte kendisi konvansiyonel tarım uygulamalarının yanında Bütüncül Yönetim uygulamalarını ilgiyle izledi. Gerekli yerlerde fikirlerini söyledi.

  Sonuç olarak, Bütüncül Yönetim uygulamalarıyla mera ıslahının ve toprakla ilgili gerekli değerlerin elde edilebileceğini kabul etti.

  O dönemden beri giderek artan bir şekilde Anadolu Meraları ekibinin parçası, en deneyimli ve pratik konularda bilgili üyesi oldu.

 • Cihat Demirtaş
  Tasarımcı

  Tasarımcı Cihat Demirtaş

  1984'te İstanbul'da doğdu. Masa başı işlerden sıkılınca kendi kendine tasarım yapmaya heves etti. Alaylı yani. 
   
  "Tasarlamak zevkli iş ama kime/nasıl yaptığın da önemli mevzu. 2011 yılında yeşil hareketle tanışınca yaptığım iş çok daha zevkli hale geldi." diyerek o gün bugün yeşil işler tasarlıyor.
   
  Yeşil harekete girer girmez Durukan'la tanıştı. Biraz zaman geçmedi ki Durukan "ben kırsala gidiyorum" dediğinde burun kıvırdı. Hay burnu kopaydı. Şimdi ona öykünüyor.
   
  Şu an daha yaşanılabilir bir dünya isteyen 2 yerde aktif görev alıyor. Yeşil Düşünce Derneği'nde iletişim koordinatörü ve Anadolu Meraları'nda da tasarımcı. Bunlar dışında ekoloji camiasına elinden geldiğince destek olmaya çalışıyor. 
   
  Biraz şehir, biraz kırsal, biraz kendince, biraz dostlarla dünyayı onarma çabasında. Hayalleri var, peşinden koşuyor.

 


Eski Ekip Üyeleri

 

 • Mustafa Çekirge (2017'ye kadar)
  Anadolu Meraları Sarayönü Projesi Sorumlusu

  Anadolu Meraları Sarayönü Projesi Sorumlusu Mustafa Çekirge (2017'ye kadar)

  1983 Karaman doğumlu; doğup büyüdüğü yer kırsalla içiçe olduğu için kırsala aşina. Büyük şehirlerde, hatta orta boy şehirlerde bile daralır. 2006 senesinden bu yana kırsala yerleşip şehir yaşamından kurtulmayı düşlemesine rağmen şahit olduğu başarısız kollektif girişimlerinden sonra umudu kırılır. Yaklaşık beş sene süren kamu görevinin ardından istifa edip tekrar düşünün peşine düşer, çünkü bu kez nasıl ederim kırsalda yaşamayı başarırım diye araştırırken bütüncül yönetimle tanışır, ve işte çıkış yolum diyerek araştırmalarını yoğunlaştırır; ardından 2014 senesinde Anadolu Meraları’nın varlığından haberdar olur ve 2014’te ilk defa verdikleri Bütüncül Yönetim Giriş ve İleri Düzey Eğitimi’ni alır.

  2015 bahar ve yaz aylarında Konya Sarayönü ilçesinde Anadolu Meraları tarafından yürütülen Bütüncül Yönetim’le Mera Islahı projesinde çalıştı. Ekim 2016’dan beri Anadolu Meraları Uygulama Arazisi ekibinde ve keçi sürüsünün yöneticisi.

 • Naime Sürenkök (2016'ya kadar)
  Anadolu Meraları Yönetici Yardımcısı, Uygulama Arazisi Çalışanı

  Anadolu Meraları Yönetici Yardımcısı, Uygulama Arazisi Çalışanı Naime Sürenkök (2016'ya kadar)

  1986'da Dünya Çevre Günü'nde doğmakla başladı her şey. Ailenin parlak çocuğu olarak Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'ni bitirdi. Atina ve Paris'te geçen iki yıl, ardından Türkiye'de eğitmenlik, iletişim, iş geliştirmeyi kapsayan farklı alanda işler, bolca gezi, bolca insanla tanışma derken, anlamlı ve gerçekten kayda değer bir yaşamın kırsalda bir toplulukta yaşamak olduğunu görüp Ormanevi Kolektifi'ne geldi gönüllü olarak.

  Bir yandan da iklim değişikliğiyle mücadelenin en ilginç ve en etkili yöntemlerinden biri olan Bütüncül Yönetimi Türkiye'yle tanıştıran Anadolu Meraları ekibinde Durukan'a asistanlık ediyor, Uygulama Arazisi'nde arıcılık yapıyor, keçi sağıyor, kısacası merada ne işe yararsa onu yapıyor.

  Çocuklarla birlikte olmayı, onlardan öğrenmeyi çok seviyor. Matematiksiz bir yaşam düşünemiyor, bir de bunu müzikle birleştirmeye takıntılı, piyano öğrenmeye başladı.

  (1 Ekim 2016'da Anadolu Meraları ekibinden ayrıldı.)

 • Else Kettel Jacobsen (2015'e kadar)
  Anadolu Meraları Bütüncül Yönetim Çırağı, Uygulama Arazisi Eş-Sorumlusu

  Anadolu Meraları Bütüncül Yönetim Çırağı, Uygulama Arazisi Eş-Sorumlusu Else Kettel Jacobsen (2015'e kadar)

  Danimarka’dan, 22 yaşında. Öğrenci olduğu sırada sosyal projelerde aktif rol aldı ve liseyi 2012’de tamamladı. Ardından Kopenhag’da bir sene boyunca gençler ve öğrencilerle ilgili kampanya ve projelerde tam zamanlı gönüllü olarak görev aldı.

  2014 Mayıs ayında çiftlik işlerine yardım için TaTuTa üzerinden gönüllü olarak geldiği Ormanevi Kolektifi’nde Anadolu Meraları ve Bütüncül Yönetim’le tanıştı. Bütüncül Yönetim’in kendisinde uyandırdığı büyük heyecan ve Anadolu Meraları’nın teklifi üzerine, üniversiteye başlama planlarını 1 yıl daha erteleyerek 2015 Ağustos’una kadar Anadolu Meraları’nda “çırak” olarak çalışmaya karar verdi.

  (Ağustos 2015'te Anadolu Meraları ekibinden ayrıldı.)